V nebezpečnej konfliktnej situácii sa môže ocitnúť každý z nás, či už na zástavke autobusu, v parku, v bare alebo na ceste z práce. Čo by urobil trénovaný bojovník Taekwon-Do? Dôležitých je niekoľko vecí: duchaprítomnosť, zachovanie rozvahy, minimalizovanie vlastného afektívneho správania alebo odbúranie nadmerného strachu, rozumné vyhodnotenie konfliktnej situácie, voľba správnej techniky a hlavne rýchlosť.
Taekwon-Do formuje človeka všestranne. Okrem fyzickej prípravy rozvíja aj morálne vlastnosti, zvyšuje sebavedomie, duchaprítomnosť, odvahu, schopnosť rýchlej reakcie a rozvahu. Z bojazlivého sa stáva odvážny, vyrovnaný a zdravo sebavedomý človek.
V Taekwon-Do sú vypracované sebaobranné techniky určené proti náhlym útokom ozbrojeného alebo neozbrojeného útočníka, využívajúce všetky poznatky zo základného cvičenia. Používajú sa rôzne vyslobodzovacie techniky, útoky na útočníkove vitálne body tela, prehody, podrazy a páky. Zahŕňajú obranu pri ležaní a aj pri sedení na stoličke. Taekwon-Do vás naučí používať nielen svoje nohy a ruky ale aj rozum. Naučí vás to, čo je v danej chvíli najvhodnejšie urobiť a ako to urobiť rýchlo.
Hlavnou zásadou sebaobrany v Taekwon-Do (kórejsky „HOSIN SOOL“) je odvrátenie útočníkovho útoku so súčasným prevedením protiútoku. Protiútok môže byť uskutočnený priamym útokom na vitálne body ľudského tela, páčením na kĺby útočníkových nôh a rúk, alebo využitím negatívnej energie útočníka v svoj prospech. Nácvik sebaobrany pozostáva z postupného osvojovania si sebaobranných techník na tréningu ako sú napr. vyslobodzovacie techniky (zo škrtenia, zovretia alebo držania), obranné techniky proti náhlemu útoku úhybom, blokom, úderom alebo kopom, techniky prehodenia, techniky pádov a podrazov, ako aj obranné techniky proti ozbrojenému útočníkovi. Pravidelným nácvikom týchto techník študent Taekwon-Do získava schopnosť podvedomého použitia.